Warmia i Mazury

Województwo Warmińsko-Mazurskie położone jest w północno-wschodniej Polsce na Pojezierzu Mazurskim. Mieszka tutaj półtora miliona osób i jest to jedno z największych województw w kraju. Stolicą regionu jest Olsztyn a większe miasta to Elbląg, Ełk, Ostróda, Iława i Giżycko. Mapa województwa z zaznaczonymi regionami historycznymi   woj

Walory przyrodnicze

Województwo Warmińsko-Mazurskie wyróżnia się bogactwem środowiska naturalnego. Duża ilość jezior połączonych rzekami to doskonała sieć do żeglugi śródlądowej. Doskonale zorganizowana infrastruktura turystyczna położona blisko zbiorników wodnych i lasów czyni ten region nie tylko niepowtarzalnym krajoznawczo ale również doskonałym miejscem do wypoczynku indywidualnego jak i zbiorowego. Na Mazurach znajdują się największe jeziora polskie: Śniardwy i Mamry. Bardziej na wschód położone jest najgłębsze jezioro-Hańcza. Puszcza Romnicka i Borecka dwa największe kompleksy leśne na Mazurach są idealnym miejscem dla obserwatorów zwierząt i fotografów.

Sport na Mazurach

Imprezy te rozgrywane są cyklicznie i przykuwają turystów z całej Polski i zagranicy. Należą tu między innymi międzynarodowy turniej siatkówki plażowej World Tour w Starych Jabłonkach czy Rajd Polski w Mikołajkach. Na Mazurach znajdą coś dla siebie miłośnicy tradycyjnego wypoczynku: żeglarstwa, kajakarstwa, wędkowania i nurkowania, turystyki pieszej i rowerowej.

Kultura na Mazurach

Region tętni życiem artystycznym za sprawą licznych zespołów muzycznych, teatralnych, rozrywkowych. Całości dopełniają kiermasze, wystawy i festyny. Wśród imprez kulturalnych można znaleźć tu: Międzynarodowy „Piknik Country” w Mrągowie, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie, oraz Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Młodzi bawią się na Reggae Festiwalu w Ostródzie, Festiwalu Muzyki Rokowej w Węgorzewie oraz na „Przystanku Olecko”, na który składają się spektakle teatralne i happeningi.

Potrawy Regionalne

Koneserom smacznego jedzenia polecamy lokale oznaczone symbolem Dziedzictwo Kulinarne Warmii i Mazur. Restauratorzy i producenci  posiadający taki certyfikat oferują lokalne produkty i potrawy nie występujące poza regionem mazurskim. Są to specjalne dania regionalne przyrządzane najczęściej z tradycyjnej receptury. Mnóstwo turystów wybiera region Mazur, jako najbardziej atrakcyjny nie tylko krajoznawczo ale też kulturalnie i powraca tu na wypoczynek w następnych latach.