Organizacja wypoczynku „pobytowego”

Do Schroniska położonego przy brzegu jeziora, wyposażonego w jachty, kajaki, łodzie najlepiej przyjechać na wypoczynek wodny czyli żeglarstwo, kajakarstwo lub wędkarstwo. Wykorzystując dostępne obiekty sportowe Rynu, można przyjechać też na zgrupowanie sportowe.

Ale taki „wypoczynek” wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej a nie każdy ma ambicję bycia sportowcem czy też żeglarzem lub kajakarzem.

Dlatego poniżej zostało przedstawionych kilka wskazówek jak można atrakcyjnie i aktywnie spędzić czas w Ryńskim Schronisku, nie będąc sportowcem i wodniakiem.

Na terenie Schroniska, które dysponuje rozległym terenem oraz świetlicą, można organizować różne gry i zabawy. Niżej na zdjęciu pokazana jest grupa osób z Uniwersytetu III wieku z Giżycka i litewskiego Miasta Alytus podczas wspólnych ćwiczeń rekreacyjnych.

Bez tytułu

Bez tytułu1

Foto. Grupa młodzieży litewskiej na wspólnej zabawie, którą można zorganizować na terenie Schroniska.

Z terenu Schroniska można wybrać się na wycieczkę rowerową. Schronisko dysponuje rowerami turystycznymi, ale można również przywieźć swoje. Jazda na rowerze rozwija wszechstronnie układ mięśniowy i ogólną kondycję, a niewielka prędkość i brak hałasu wydzielanego przez ten pojazd, pozwala zauważyć wszystko wokół  trasy i usłyszeć wszystkie dźwięki. Człowiek na turystycznej wycieczce rowerowej jest „w środowisku”, nie obok niego jak podczas podróży pojazdem z silnikiem spalinowym.

Miasto  Ryn na swojej stronie internetowej, do której podajemy niżej link, opisuje 12 tras rowerowych wokół Rynu.  Ich  trudność i długość jest bardzo zróżnicowana, liczą od 6 do 40 km. Polecamy korzystanie z nich.

http://www.miastoryn.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/582/trasy-rowerowe/

Na fotografiach – grupy młodzieży na wycieczkach rowerowych w okolicach Rynu.

Bez tytułu2

Bez tytułu3

Możliwe są również wycieczki autokarowe, podczas których można zwiedzać zabytki i innych ciekawe miejsca położonych niedaleko Rynu. 25 km na północ znajduje się Giżycko, z Twierdzą Boyen, Krzyżem Św. Brunona i plażą zamieniona w wakacje w gigantyczne wesołe miasteczko.  30 km na zachód od Rynu znajduje Kętrzyn ze średniowiecznym zamkiem, a 15 km dalej  Św. Lipka – sławne Sanktuarium Maryjne z XVII wieku, jeszcze 10 km dalej  prawie średniowieczne Miasto Reszel z dobrze zachowanym Zamkiem. Jeszcze bliżej, bo tylko 30 km dzieli Ryn od Wilczego Szańca w Gierłoży. Na południe znajduje się popularne miasto Mikołajki, a nieco dalej atrakcje Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie i  skansenu Galindii. Warto jest również zwiedzić stare kościoły w Rydzewie i Miłkach lub poszukać śladów pruskich grodów. Jest również możliwa wycieczka autokarowa do Olsztyna i dalej na Pola Grunwaldzkie i do Gietrzwałdu – miejsca uznanych przez Kościół Katolicki objawień Maryjnych. Po drodze można zatrzymać się w Mrągowie sławnym z muzyki counrty i szkoły żeglarskiej ale posiadającym dobrze zachowane stare miasto.  Grupie młodzieży włoskiej, która przebywała w Schronisku organizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Gdańska a młodzieży i nauczycielom rosyjskim wycieczki do Warszawy. W samym Rynie lub w Giżycku działają firmy przewozowe zdolne przewieść dobrej klasy autokarami we wskazane miejsca.

Bez tytułu4

Foto. Brama Giżycka Twierdzy Boyen, z zrekonstruowanym popiersiem inicjatora budowy – generała Von Boyena.

Jezioro Ryńskie łączy się ze szlakiem turystycznym Wielkich Jezior Mazurskich. Do przystani w Rynie przybiją statki Żeglugi Mazurskiej największego przewoźnika turystów po jeziorach mazurskich, rejsowym statkiem można wybrać się do Mikołajek, a stamtąd na północ lub południe.

Pracownicy Schroniska mogą zamówić również rejs w tej firmie lub u innych bardzo licznych przewoźników do dowolnego portu lub na jezioro znajdujące się w tej części Mazur. Można wybrać się na północ do Giżycka i Węgorzewa lub na południe do Rucianego Nidy lub Pisza.

 

Bez tytułu5

Bez tytułu6

Grupa młodzieży litewskiej na wycieczkach statkami po jeziorach mazurskich. Wyżej z aparatem fotograficznym autor zdjęć.

Można również  spędzić czas w Schronisku nie wychodząc poza teren Gminy Ryn. To niewielkie miasteczko z dominującym nad miastem  Zamkiem Krzyżackim zamienionym na dostępny do zwiedzenia luksusowy hotel, prawie całe jest zabytkiem. W samym mieście i jego bliskim otoczeniu można znaleźć bardzo interesujące miejsca.  Dodatkowo władze miasta jak również właściciel Hotelu organizują w lecie wiele atrakcyjnych wydarzeń. Niżej podano link do strony internetowej Miasta Ryn i Ryńskiego Centrum Kultury – gdzie  szczegółowo są opisane charakterystyczne miejsca tej gminy i organizowane wydarzenia dostępne dla mieszkańców Schroniska.

http://www.miastoryn.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/498/atrakcje-rynu-i-okolic/

http://www.rck-ryn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=96&Itemid=106

Decydując się na pobyt w Schronisku można wybrać jeden z podanych sposobów organizacji wypoczynku, może to być również kompilacja wyżej opisanych lub samemu zaproponować czy też zażyczyć organizacji zupełnie czegoś innego, warunek – mieszczącego się w regule Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.