Wędkarstwo w schronisku

Wrażenia nauczycielki szkoły  Centrum Kształcenia Zawodowego w Alytus  (Alytaus profesinio rengimo centras)  z obozu wędkarskiego dla młodzieży  zrealizowanego w dniach 15.09-20.09.2014 r. w ramach projektu „Rozszerzenie  zakresu  usług  Szkolnego usług Młodzieżowego w Rynie”

15 września tego roku, 20 uczniów naszej szkoły  i  dwóch towarzyszących nauczycieli  oraz instruktorów wędkarstwa gościli tydzień w Polsce, w miejscowości Ryn. Zachwycił ich nie tylko tylko niesamowity krajobraz okolic Rynu ale również wspaniała pogoda, które to walory są idealnym miejscem połowu dla wędkarzy.  Po wysłuchaniu krótkiej instrukcji i prezentacji zaproszono wszystkich na śniadanie. Po posiłku mieliśmy trochę czasu na rozpakowanie. Grupa studentów jest naprawdę świetna, natychmiast rozdzieliła się na dwie drużyny, które  energicznie zaczęły grać w siatkówkę.

wędkarstwo

wedkarstwo1

 

Po wprowadzeniu się do ośrodka w zwiedziliśmy Ryn i  jego okolice. Po powrocie z wycieczki nastąpiły pierwsze polowy,   czyli po  po kolacji wędki zostały rzucone (chociaż niektórzy próbowali złapać ryby już zaraz po przyjeździe). Grupa czuje się bezpiecznie, ponieważ w pobliżu jest i czuwa ratownik.

wedkarstwo2

wedkarstwo3

 

Można powiedzieć, że pierwszy połów jest całkiem spory – chłopcy i dziewczyny są zadowoleni. Nasz instruktor, który jest mistrzem Litwy w wędkarstwie bardzo nam pomaga, pojawiają się pierwsze płotki i okonie. Niesamowity dzień, zastanawiamy się, co przyniesie następny…

wedkarstwo4

wedkarstwo5

 

We wtorek rano w Polsce był silny wiatr i połączona z nim bardzo gęsta mgła. Pogoda później polepszyła się a dzień był bardzo miły. Pogoda wpływa na wielkość  połowów. Od nauczyciela Lino Žvaliausko nauczyłam się kilku rzeczy. Po pierwsze, jeśli chcesz złapać różne rodzaje ryb, trzeba zanęcić je i musi być to proces ciągły. Po drugie,  wydaje się, że ryby są wybredne co do żywności – trzeba wybrać dobrze przynęty. I po trzecie, nie jest zawsze na największy haczyk  złowisz rybę. Jeden zespół uczniowski łowił z jednej strony, z drugiej strony  przewodnik i jeden polski instruktor. Długie przygotowania, podziwianie widoków i nauka pracy w zespole. Jednak po powrocie, raporty studentów były wyjątkowe pozytywne.

wedkarstwo6

wedkarstwo7

 

Przed kolacją część uczniów wzięło łódź motorową i popłynęło na miejsce gdzie są ryby. Po kolacji zaproszono wszystkich, aby się wspólnie bawili przy ognisku. Polscy i litewscy studenci śpiewali piosenki i jedli kiełbaski.

wedkarstwo8

W środę rozpoczęliśmy dzień bardzo aktywnie. Po śniadaniu wolontariusze przejechali więcej niż 20 km na rowerach. Pozostałe osoby z instruktorem łowiły ryby. Jeździliśmy po miasteczku  Rynie  i po ścieżkach leśnych. Zobaczyliśmy kilka wspaniałych zabudowań. Tak długa wycieczka była  poważnym wyzwaniem dla wielu osób.

wedkarstwo9

wedkarstwo10

 

Po południu część studentów popłynęła łodzią i starała się spiningować. Wieczór był wspaniały dla wszystkich studentów łowiących ryby. Spotkali się polscy uczniowie i nauczyciele.

wedkarstwo11

wedkarstwo12

 

Przed ostatni dzień obozu w Polsce rozpoczął bardzo wcześnie rano. 6:30 pm, wszyscy uczestnicy obozu na moście łowili na mormyszkę. Dwudziestu uczestników popłynęło łodzią sprawdzić wschodnią połowę jeziora. Połów ryb nie jest zły: płocie i karasie.

wedkarstwo13

wedkarstwo14

 

W tym samym dniu odbyły się  spiningowe  zawody wędkarskie. W konkursie wzięły udział jeden litewski i jeden z polski zespół, które składały się z instruktora i dwóch studentów. To były zawody spinningowe na liczbę punktów. Możemy się pochwalić, że pierwsze trzy miejsca zajęli Litwini. Później w tych zawodach startowały dwa zespoły po dwóch studentów. Ten meeting również wygrał litewski zespół chłopców.

 

wedkarstwo16

wedkarstwo 17

 

Wieczorem była dyskoteka  i chociaż twarze studentów wykazywały zmęczenie słuchaliśmy utworów polskich.

W sobotę rano wszyscy uczestnicy obozu byli zebrani w ceremonii zamknięcia projektu. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Wszyscy uczestnicy wyrazili wdzięczność za doskonałą pracę, organizowanie zawodów, aktywność i przyjemną współpracę. W godzinach popołudniowych czekali na autobus i podróż do domu.

wedkarstwo18wedkarstwo19

 

Od lewej: instruktor Brian Žvaliauskas,   jego uczeń Daniel Gadišauskas  i koordynator projektu Miroslaw Kowalski

Wspomienia opisała  – Betsy Mickevičienė nauczyciel kształcenia zawodowego z APRC

 

Wspomnienia z tego obozu Tomasza Gabrusia – opiekuna grupy uczniów z Giżycka

15 września 2014 r. godz. 1100

Na placu Piłsudskiego tłumek oczekujących rodziców i świeżych adeptów wędkarstwa. Rośnie także wcale pokaźny stosik bagaży. Chłopcy i dziewczęta pieczołowicie dokładają do niego pudła starannie opakowanych wędek, worki zanęty i inne rzeczy stanowiące wyposażenie wędkarza. Jeszcze tylko przeliczenie uczestników i wyjazd. Podstawiony autobus połyka wszystko, ale jakby z coraz większym trudem. Żegnani przez odprowadzających ruszamy na spotkanie z wędkarską przygodą. Naszym miejscem docelowym jest Ośrodek „Zofiówka” w Rynie. Tu wraz z młodzieżą litewską spędzimy tydzień na międzynarodowym obozie wędkarskim.

Ryn wita nas słońcem i powierzchnią jeziora leciutko zmarszczoną przez wiaterek. Tu będziemy wędkować – jezioro obfituje głównie w leszcze, płocie, karasie, karpie, okonie i szczupaki.

Pierwsze spotkanie z wodą już następnego dnia. Prawie każde zarzucenie wędki kończy się braniem ryby i holem okonia, płotki, leszczyka czy jazgarza. Ryby jest dostatek. Nieliczni szczęściarze wyciągają jedną z najpiękniejszych ryb – karasia złocistego. Jezioro jest urocze – typowo wędkarskie. Kaczki i łabędzie wyłapują  z powierzchni wody wrzuconą zanętę , znad wody chłodzi nas lekka bryza, flagi łopoczą w obozie. Żyć nie umierać.

Młodzież z dnia na dzień czyni postępy w technice połowu i ilości złowionych ryb. Poznajemy tajniki wędkowania, wymieniamy się spostrzeżeniami i zdobytą wiedzą z zakresu wędkarstwa.  Pogoda bardzo dopisuje. Przez cały pobyt towarzyszy nam piękne słońce. W przerwach pomiędzy połowami wycieczki rowerowe, kajaki i rejsy dezetą, a wieczorami obowiązkowe ognisko lub grillowanie.

Dni biegną tak szybko! Za szybko!!!!

Czas na podsumowanie obozu: Każdy sam musiał się sprawdzić na łowisku, oczywiście opiekunowie młodzieży także. Połowy urozmaicały konkursy takie jak rzut błystką do celu i połowy na czas (kto więcej złowi). Razem wyciągnęliśmy z wody ponad 15 kg ryb. Wszystko, co piękne ma niestety swój koniec.

20 wrzesień 2014 r. godz. 1400

Pakujemy się do drogi. Ostatnie uściski ręki z młodzieżą i opiekunami z Litwy, wymiana telefonów i adresów- wyruszamy w drogę powrotną żegnani przez słoneczny Ryn.

Serdecznie dziękuję  uczestnikom obozu za zaangażowanie i nienaganne zachowanie, a w szczególności mojej klasie Ii. Dziękuję także organizatorom za zapewnienie bardzo dobrych warunków pobytu i wielu atrakcji, które urozmaicały czas spędzony w Schronisku.

Tomasz Gabruś

 

 

 

Polsko –litewskie zawody wędkarskie

W dniach 9 i 10 października 2014 r. w ramach realizowanego projektu „Rozszerzenie zakresu usług Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rynie zostały zorganizowane „zawody wędkarskie pomiędzy samorządowymi reprezentacjami Powiatu Giżyckiego i Miasta Alytus. Bardzo mocną reprezentacją litewską, w skład której wchodzili doradcy mera i dyrektorzy administracji Urzędu Miasta dowodził sam Mer Miasta Jurgis Krasnickas, natomiast reprezentacją Powiatu kierował wicestarosta Powiatu Giżyckiego Wacław Strażewicz. W czasie czwartkowego popołudnia i piątkowego poranku 20 uczestników łowiło z łodzi, natomiast 10 z pomostu. W czasie łowienia wrzucono kilkadziesiąt kilogramów zanęty i wyciągnięto kilkanaście kilogramów ryb, z których najbardziej popularną była uklejka. Zawody wygrał kierowca z urzędu miasta łowiący z pomostu. Mer był szósty, a starosta uplasował się w środku stawki. Jedyna kobieta – uczennica reprezentująca I LO zajęła czwarte miejsce. Uczestnicy zapoznali się również z projektem. Przy okazji rozmawiano o przyszłych wspólnych projektach.