Historia Schroniska

Nasze Schronisko znajduje się w malowniczej 3‑tysięcznej miejscowości Ryn położonej 20 km od Giżycka i  Mrągowa. Położone jest na wzgórzu bezpośrednio nad Jeziorem  Ryńskim, które łączy się z najpopularniejszym i najdłuższym w Polsce turystycznym śródlądowym szlakiem wodnym tj. Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Ryńskie jest  idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Jego rynnowy charakter tj. wysokie brzegi i szerokość ok. 1km  ogranicza siłę wiatru zwiększając bezpieczeństwo nauki żeglarstwa i kajakarstwa. Oddalenie od głównego szlaku powoduje ograniczenie liczby jachtów, motorówek i statków wycieczkowych umożliwiając naukę na wodzie nawet w okresie szczytu sezonu  turystycznego.

HISTORIA

W  2002 roku  Wojewoda Warmińsko  -Mazurski skomunalizował na rzecz Powiatu Giżyckiego, a konkretnie Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych Ośrodek Wypoczynkowy w Rynie kopalni węgla kamiennego „Zofiówka” w Jastrzębiu Zdroju. Przez kilka lat Ośrodek był dzierżawiony przez osobę prywatną. W 2005 roku zostało powołane tam Szkolne Schronisko Młodzieżowe; powstał Zespół Placówek Oświatowo -Wychowawczych – Międzyszkolna Baza Sportów Wodnych w skład, którego wchodzą: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy o nazwie Międzyszkolna Baza Sportów Wodnych w Giżycku oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rynie.

Kopalnia pozostawiła Ośrodek w fatalnym stanie, majątek przekazanego Ośrodka to pawilon przystosowany tylko do  letniego pobytu rodzin kopalni, 8 pokoi z antresolą, dwa pokoje w wyższym standardzie i 11 drewnianych domków z lat 60 do remontu.
W roku 2004, po uzyskaniu zgody Zarządu Powiatu pracownicy Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek wspólnie z pracownikami MBSW sformułowali projekt rozwoju tej placówki w ramach  Narodowego Programu dla Polski 2002 i Narodowego Programu dla Polski 2003 (unijne programy przedakcesyjne). Partnerem Powiatu był Zarząd Edukacji Rejonu Centralnego w Kaliningradzie. W ramach tego projektu Powiat Giżycki otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 285 000 EURO . Projekt został zrealizowany na przełomie roku 2005/2006. W ramach projektu został wyremontowany budynek hotelowy, wykonano również dostarczanie ciepłej wody z kolektorów słonecznych do domków, szaletu i kuchni oraz został zakupiony sprzęt: 3 szalupy DZ, 10 Omeg, 7 Sportin 600, 20 kajaków oraz 40 rowerów górskich.

Bez tytułu

Foto  – Pawilon Ośrodka podczas termomodernizacji w roku 2006.

W wyniku realizacji projektu Ośrodek w Giżycku został przekształcony w placówkę, w której polscy i rosyjscy uczniowie mogli uczyć się korzystać z uroków kwalifikowanej turystyki wodnej. Gościł on liczne grupy młodzieży rosyjskiej przyjeżdżającej na Mazury w ramach współpracy kulturalnej i sportowej. Szczególnie intensywna współpraca była w roku 2006 i 2007 gdy Powiat realizował projekt organizacji obozów dla 900 młodzieży z Litwy, Rosji i Polski. Perturbacje polityczne i osobowe po stronie rosyjskiej uniemożliwiają efektywne wykorzystanie powstałej szansy nawiązania współpracy.

Bez tytułu1

Foto. Zakończenie realizacji projektu – otwarcie Schroniska – zaproszeni goście

Ale zamiast  Rosjan coraz częściej zaczęli pojawiać się Litwini. Jest to rezultat nawiązania przez Powiat Giżycki współpracy z Miastem Alytus. Szczególnie szkoła zawodowa zlokalizowana na terenie tego miasta o nazwie Alytaus profesinio rengimo centras wykorzystuje praktycznie co roku Schronisko jako miejsce zamieszkania swoich uczniów podczas organizacji praktyk zawodowych w Zamku Ryńskim w ramach Programu Leonardo da Vinci i Erasmus+.

Bez tytułu2

Foto – Młodzież z APRC podczas praktyki w Zamku Ryńskim – z przypadkowo spotkanymi Wiceministrem MEN – Zbigniewem Włodkowskim i  Kuratorem Oświaty w Olsztynie

Wykorzystano to przy organizacji kolejnego projektu  z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa Polska  Fundusz Małych Projektów „Wspólne inicjatywy w edukacji zawodowej w obszarze trnsgranicznym” przebudowując zniszczony magazyn na letnią salę dydaktyczną.

Bez tytułu3

Foto 3. Letnia sala dydaktyczna powstała podczas projektu z Alytaus profesinio renginio centras

W Schronisku w Rynie organizowane są zawody, obozy i zgrupowania sportowe, szkolenia i konferencje. Placówka bierze również udział w organizacji wydarzeń poza swoim terenem, między innymi współorganizowało spływ kajakowy po rzece Merkys, wyjazdy młodzieży do Kaliningradu, turnieje motoryzacyjne, wystawy  sprzętu wodnego w Alytus. Schronisko bardzo często jest  wykonawcą projektów Powiatu Giżyckiego.

Bez tytułu4

Foto „Dni zdrowego życia” realizacja jednego z działań projektu unijnego Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych i Szkoły dla młodzieży i dorosłych z Alytus.

W 2013 roku, w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”  finansowanego przez Unię Europejską złożono kolejny projekt pod nazwą „Rozszerzenie zakresu usług Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rynie”. W ramach tego projektu nastąpił się kolejny etap modernizacji Schroniska. Zostanły wybudowane  trzy domki kempingowe o przedłużonym okresie użytkowania, dostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Osoby mieszkające w domkach będą poruszać się ( w tym na wózkach) po nowych ciągach komunikacyjnych wykonanych w ramach projektu,  będą mogli zjechać przebudowanym zejściem do pomostu wyposażonym platformę dla niepełnosprawnych i zasiąść na nowym pomoście z wędką lub z tej konstrukcji wejść na łódkę.

W ramach zostały zorganizowane: obóz wędkarski dla młodzieży z Powiatu Giżycka i Miasta Alytus oraz zawody wędkarskie między reprezentacjami wystawionymi przez samorządy tych jednostek oraz wykonana niniejsza strona internetowa.

Poprawa infrastruktury to nie tylko projekty z „kasy unijnej”. W ramach środków własnych i pracy załogi przebudowano kuchnię,  recepcję, wyposażono stołówkę, zagospodarowano nabrzeże, teren przy domkach kempingowych,  wyremontowano wnętrza domków. Mimo iż potrzeby materialne placówki są jeszcze znaczne Schronisko jest jednym z większych dostarczycieli usług mierzonych liczbą udzielonych noclegów na terenie województwa warmińsko – mazurskiego (spośród placówek tego typu).

Rok Liczba udzielonych noclegów /osobo-noce/
1 2011 9227
2 2012 7819
3 2013 7242
4 2014 5166 /do końca lipca/

 

Bardzo istotny wkład w rozwój Schroniska wnosi dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Pan  Wojciech Caban i Pan Zenon Opar wicedyrektor, kierujący bezpośrednio placówką. Jego zaangażowanie i pomysły, są źródłem pełnego obciążenia Schroniska w czasie wakacji i intensywnej pracy przed i po tym okresie. W Schronisku w Rynie najwcześniej pojawiają się aktywnie wypoczywający i najpóźniej rozpoczyna się zimowy odpoczynek. Miejsca w okresie wakacji trzeba rezerwować jesienią w poprzednim roku. Zbudowane nowe,  domki o dłuższym okresie użytkowania niż wakacje, zwiększą ofertę i dostępność schroniska w okresie „nie wakacyjnym” .

W placówce odbywają się systematycznie zajęcia żeglarskie – wodne i lodowe dla miejscowej młodzieży prowadzone przez instruktora Mirosława Kowalskiego. Odbywają się też regaty obozy, zgrupowania dla zawodników Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych – Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego „Niegocin: w Giżycku. Organizowane są regaty żeglarskie – sportowe i turystyczne tj. Długodystansowe Mistrzostwa Polski Juniorów w kl. RSX /2006/, Regaty Oświatowe o Puchar Starosty Giżyckiego, Spartakiada Wodna ZNP, Urząd-Samorządy.